Jak wyglądają mole spożywcze?

Jak wyglądają mole spożywcze?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Utrzymanie kuchni w ładzie i porządku nie jest prostym zadaniem, poza tym nawet lśniące czystością szafki nie uchronią nas przed molami spożywczymi. Niestety te insekty mogą pojawić się w naszym domu dość niespodziewanie. 

Nie warto ignorować tych nieproszonych gości i od razu trzeba zacząć działania, aby się ich pozbyć. Sprawdź, jak rozpoznać mole spożywcze i poznaj najskuteczniejsze metody wypędzenia ich z Twojej kuchni. 

Problem moli spożywczych jest dość powszechny, dlatego warto wiedzieć, jak wyglądają te insekty oraz ich jaja. Mole spożywcze odżywiają się suchymi produktami, które znajdą w naszych kuchennych szafkach. Dobrą praktyką, która pozwoli nam zabezpieczyć się przed nimi, jest trzymanie mąk, kasz, zbożowych płatków czy cukru w szczelnie zamykanych pojemnikach. Zdarza się, że mklik spożywczy lub jego larwa będzie w którymś artykule spożywczym, który kupiliśmy w sklepie. Wiele pań domu, zanim postawi sypki produkt na półce w kuchni, wcześniej wkłada go na dobę do komory zamrażalnika. Jest to dobre zabezpieczenie przed szkodnikami.

Jak rozpoznać mole spożywcze?

Mole spożywcze swoim wyglądem przypominają niewielkie ćmy. Mają szaro-brązowy kolor i około 1 cm długości. Samice składają w kaszach, mąkach czy w cukrze swoje jaja, które po około 8 dniach zamieniają się w larwy wyglądające jak bardzo małe gąsienice. O obecności moli spożywczych w naszym domu może świadczyć również pojawienie się charakterystycznej pajęczyny wewnątrz opakowań z sypką żywnością. 

Jak pozbyć się moli spożywczych? 

Od czego zacząć walkę z molami spożywczymi?

Pierwszym krokiem w walce z molami spożywczymi jest opróżnienie szafek kuchennych i wyrzucenie wszystkich sypkich produktów. Nawet jeśli z pozoru mąka czy kasza wydają się czyste, mogą się w nich znajdować niewidoczne gołym okiem jaja, z których po czasie wylęgać się będą nowe insekty. Niestety tego typu produktów nie da się już uratować i trzeba wyrzucić je do kosza. Po wstępnych porządkach należy umyć dokładnie kuchenne szafki i półki, na których przechowywana była żywność. Najlepiej jest zrobić to, używając ściereczki nasączonej wodą z mydłem. Szczególną uwagę warto poświęcić rogom szafek, gdyż jest to częste miejsce składowania jaj przez mole spożywcze. 

Domowe sposoby na pozbycie się moli spożywczych z kuchni

Kiedy już uporządkujemy kuchnię i wyrzucimy produkty, w których mogą się znajdować jaja, musimy podjąć zdecydowane działania. Warto użyć zapachów i środków, które skutecznie odstraszają mole spożywcze. W tym celu należy zaopatrzyć się w olejki eteryczne oraz ocet, których szczególnie nie lubią te szkodniki. Dobrym sposobem jest zmieszanie kilku zapachów, stworzenie silnie pachnących woreczków, które następnie umieścimy w kuchennych szafkach. Można również wlać miksturę do atomizera, a następnie spryskać nią kuchenne blaty, szafki oraz półki. 

Przepis na środek odstraszający mole spożywcze:

  • 1 łyżka olejku lawendowego,
  • 1 łyżka olejku goździkowego,
  • 1 łyżka olejku eukaliptusowego. 

Niektóre gospodynie myją szafki po prostu zwykłym octem. Do równie skutecznych technik walki z molami spożywczymi można zaliczyć ułożenie w szafkach suszonych skórek od cytrusów. Odstraszająco działa również włożenie do każdego pojemnika lub opakowania listka laurowego, którego woń odstrasza mole.

Zdj. główne: Mike Walter/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak aktywnie spędzać czas po pracy? 3 propozycje
Jak aktywnie spędzać czas po pracy? 3 propozycje
Oto 3 propozycje, dzięki którym odstresujesz się, poprawisz kondycję i spędzisz wspaniały czas, zapominając o obowiązkach. 
Pomysły na świąteczne udekorowanie domu
Pomysły na świąteczne udekorowanie domu
Marzysz o tym, żeby Twój dom prezentował się wyjątkowo na tegoroczne święta? Przeczytaj, jakie akcesoria pozwolą Ci stworzyć wyjątkowy, zimowy klimat.
Jak zdobyć popularność w sieci z rękodziełami?
Jak zdobyć popularność w sieci z rękodziełami?
Od platform społecznościowych po specjalistyczne strony dedykowane rękodziełu, istnieje wiele dróg, aby wypromować swój unikatowy talent i produkty.
Ostatnie wpisy