Domowy bulion – przepis, który Ci się przyda

Domowy bulion – przepis, który Ci się przyda
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Domowa kuchnia nie może obyć się bez dobrego bulionu. Przyda się on nie tylko do przygotowania tradycyjnego niedzielnego rosołu, ale jest również bazą wielu innych potraw, zup czy sosów. Zarówno w wersji mięsnej, jak i warzywnej. Sprawdź. 

Domowy bulion – najlepiej tradycyjny

Dobry przepis na bulion to klucz do znakomitej bazy dla wielu zup i sosów. Warto gotować go tradycyjną metodą bez stosowania chemii w postaci gotowych półproduktów, aby móc wykorzystać jego prozdrowotne właściwości. Domowy rosół to idealne lekarstwo na przeziębienie. Stawia na nogi, jest prawdziwą bombą witaminową, a do tego zwiększa odporność.

Tyle korzyści w niepozornym bulionie. Można go podzielić na porcje i wykorzystać później do galaretek, jak również jako bazę do różnorodnych sosów pomidorowych, śmietanowych czy grzybowych; można nawet zamrozić! Dodatkowo warzywa, które wykorzystujemy do jego przygotowania, możemy wykorzystać później do przygotowania innych potraw, np. pasztetu czy zapiekanki. Miłośnicy naleśników i krokietów mogą je wykorzystać jako uzupełnienie mięsnego lub warzywnego farszu – wszystko zależy od tego czy preferujemy mięsny farsz, czy ten w wersji wegetariańskiej.

Co ważne, przygotowanie  bulionu nie jest czasochłonne. Wystarczy około 20 minut przygotowania i 2 godzin spokojnego gotowania, podczas których możemy zająć się innymi obowiązkami domowymi lub spokojnie odpocząć. 

Bulion w kostce lub słoiczku? Unikaj!

Szybkie tempo życia i wiele obowiązków sprawiają, że nie zwracamy uwagę na skład produktów, które kupujemy. Prym wiodą wszelkiego rodzaju produkty głęboko przetworzone. Wiele osób nie widzi się w roli domowego Masterchefa, dlatego skłania się ku przygotowywaniu posiłków z półproduktów. Dotyczy to również zup, które wydawałoby się, nie są trudne w przygotowaniu. Rozleniwienie czy brak czasu lub pasji do gotowania skłania nas do sięgania po gotowy bulion w kostce lub w słoiczku. Niestety, decydując się na gotowanie potraw z użyciem kupnego bulionu, narażamy się na spożywanie produktu z ogromną ilością soli i konserwantów.

Dlatego najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem i szacunkiem do własnego zdrowia, a w szczególności żołądka. Pozwoli to uniknąć w przyszłości wielu dolegliwości zdrowotnych.

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ wiele z tych półproduktów zawiera masę szkodliwych substancji. Należą do nich:

  • sól,
  • tłuszcz roślinny,
  • wzmacniacze smaku (glutaminian monosodowy, inozynian disodowy, guanylan disodowy, skrobia, tłuszcz kurzy),
  • aromaty,
  • cukier,
  • ekstrakt drożdżowy,
  • kwas cytrynowy,
  • ekstrakt mięsa kurzego (0,01%),
  • barwnik: karmel amoniakalny.

Lista jest naprawdę długa. Tym bardziej zachęcamy, by wybierać produkty według idei Wiem, co jem – czyli wybieram własne zdrowie i naturalne produkty.

Jakie składniki zawiera bulion?

Domowy bulion jest bardzo prosty w przygotowaniu i nie wymaga umiejętności porównywalnych z mistrzami kuchni rodem z pięciogwiazdkowych restauracji. Nawet początkująca osoba, trzymając się przepisu, powinna bez problemu poradzić sobie z przygotowaniem domowego bulionu. Będziemy potrzebować: 

  • 2 litry wody, 
  • 3 mniejsze marchewki, 
  • 1 małą cebulę, 
  • średni korzeń pietruszki,
  • kawałek korzenia selera,
  • kawałek pora,
  • świeżą natkę pietruszki, 
  • 1/3 główki czosnku, 
  • przyprawy: 2 liście laurowe, 3 ziarna ziela angielskiego, łyżeczka ziaren pieprzu i oczywiście sól, 
  • dla złotego koloru możemy użyć kurkumy. 

Jeśli chcemy zrobić mięsny wywar, np. drobiowy, warto dodać 2 udka z kurczaka, 3 skrzydełka i szyję. Niektórzy gotują rosół z całego korpusu. Pamiętajmy, że każdy przepis możemy nieco zmodyfikować.

Jak przygotować tradycyjny bulion?

Do przygotowania bulionu najlepiej wziąć garnek o pojemności 4 litrów. Jeśli nie mamy takiego lub mieszkamy sami i nie potrzebujemy dużej ilości bulionu, wystarczy garnek o pojemności 2 litrów. Sposób przygotowania bulionu jest następujący: warzywa umyć, pokroić wedle uznania, mięso oczyścić i włożyć do garnka wraz z warzywami i zalać wodą, a następnie wstawić na gaz. Cebulę przekrój na pół i opiekaj chwilę, aż się zarumieni,  następnie dodaj ją do gotującego się bulionu wraz z przyprawami. Nada to bulionowi niezwykłego aromatu. Najpierw ustaw wysoką moc gotowania, aby bulion szybko się zagotował, a następnie zmniejsz ją, by przez dwie godziny spokojnie się gotował. Po dwóch godzinach bulion będzie gotowy do spożycia. Wystarczy ugotować ulubiony makaron, by cieszyć się jego niepowtarzalnym smakiem. 

Dobry bulion warzywny lub mięsny powinien mieć intensywny smak oraz zapach. Musi być tłusty, dzięki czemu zachowa swoje właściwości prozdrowotne i odpowiednią esencję idealną jako baza do innych potraw. Kolor bulionu zależy od wykorzystanych składników.  Im bardziej mętny, tym lepiej, ponieważ oznacza to, że wykorzystaliśmy odpowiednią ilość warzyw i mięsa. Bulion bez „oczek”, może oznaczać, że jest zbyt dużo wody względem składników.

Jakie potrawy można przygotować z użyciem bulionu?

Na bazie przygotowanego bulionu warzywnego lub mięsnego można przygotować wiele potraw. Można go dodać do innych zup, którymi zaskoczysz rodzinę lub przyjaciół. Z bulionem przygotujesz m.in. zupę z kurczakiem, turecką zupę z soczewicy lub kokosową ze szparagami. Wyjątkowe będą również dania główne z wykorzystaniem bulionu, np. Ragoût z jarzyn czy chrupiąca gęś. W formie sosu bulion idealnie nada się do przygotowania takich dań, jak pieczona baranina z agrestem czy faszerowana papryka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zrobić najlepszy sos czosnkowy?
Jak zrobić najlepszy sos czosnkowy?
Sos czosnkowy pasuje do wielu dań, dlatego warto wiedzieć, jak przygotować jego najlepszą wersję!
Poradnik: Jak wybrać idealny zlewozmywak do swojej kuchni – zalety i wady różnych materiałów
Poradnik: Jak wybrać idealny zlewozmywak do swojej kuchni – zalety i wady różnych materiałów
Odkryj kluczowe informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję przy wyborze zlewozmywaka do kuchni. Zapoznaj się z porównaniem materiałów, sprawdź ich zalety oraz wady.
Karkówka z grilla elektrycznego – jak przygotować?
Karkówka z grilla elektrycznego – jak przygotować?
Smak lata kojarzy Ci się z grillowaną karkówką i już nie możesz się doczekać letnich wieczorów przy grillowaniu? Sprawdź, jak przygotować wyśmienitą karkówkę na grillu elektrycznym już dziś!
Ostatnie wpisy